Veda skrytá za bosými topánkami
Barefootka Blog

Veda skrytá za bosými topánkami

Mar 27, 2023

Ľudské chodidlo je prirodzene prispôsobené na chôdzu naboso. Tradičné úzke topánky však môžu deformovať chodidlá, čo vedie k trvalému poškodeniu, ako sú haluxy a ploché oblúky. Pri správnom používaní môžu barefoot topánky poskytnúť zdravotné výhody a často ich odporúčajú fyzioterapeuti. Kontakt so zemou zlepšuje rovnováhu a koordináciu, zatiaľ čo chôdza sa stáva obratnejšou a svaly sa prirodzene posilňujú. Vzhľadom na to, že mnohé problémy súvisia s chodidlami, udržiavanie zdravých chodidiel je kľúčové pre celkové pohodlie. 

 

Barefoot topánky sú navrhnuté tak, aby napodobňovali zážitok z chôdze bez akejkoľvek obuvi. Nielenže ponúkajú rovnaké výhody ako chôdza naboso, ale poskytujú aj ochranu chodidiel pred poranením či nepriaznivými podmienkami. Barefoot topánky umožňujú chodidlám prirodzený pohyb tým, že poskytujú dostatok priestoru pre rozloženie prstov a bránia akýmkoľvek deformáciam. Vďaka tomu môžu prsty zaujať prirodzenú polohu, čo umožňuje nohe pohodlne odpočívať aj pri chôdzi. Tieto topánky neponúkajú žiadnu extra podporu, pretože zdravá noha si to nevyžaduje.

 

Prečo sú barefoot topánky nie len zdravé, ale dnes už aj dobre vyzerajú? 

Barefoot topánky si v poslednom čase získavajú na obľube a je to preto, že sú súčasťou trendu zdravého životného štýlu. Chôdza naboso je prirodzený spôsob pohybu. V minulosti ľudia nepociťovali problémy s chodidlami ani deformácie. Barefoot komunita verí, že tieto topánky majú k chôdzi naboso najbližšie a opisujú ich ako druhú kožu, ktorá chráni chodidlá pred vonkajšími faktormi. V dnešnej dobe už však nie sú len zdravým pomocníkom, ale aj štýlovým kúskom. Dizajn topánok posunul svoje hranice a prispôsobuje sa súčasným trendom. 

 

Prečo vám vaše nohy poďakujú?

Výhodou barefoot topánok je najmä to, že naša noha sa vďaka nim môže prirodzene vyvíjať, pretože pri chôdzi zapájame všetky svaly chodidla. Barefoot topánky sú navrhnuté s množstvom charakteristických čŕt, ktoré ich odlišujú od bežnej obuvi. Medzi tieto vlastnosti patrí podošva, ktorá je zároveň pružná a mäkká, s maximálnou hrúbkou 5 mm. Podrážka topánky je navrhnutá s nulovým poklesom, čo znamená, že medzi pätou a špičkou nie je žiadny rozdiel vo výške, čo umožňuje prirodzenejšiu polohu chodidla. Barefoot topánky tiež zvyčajne ponúkajú dostatok priestoru v oblasti prstov, aby umožnili neobmedzený pohyb chodidla. Okrem toho sú barefoot topánky ľahké, čo môže pomôcť minimalizovať únavu a zlepšiť celkové pohodlie. Napokon tieto topánky umožňujú voľný pohyb členku, keďže nemajú pevnú pätu.

 

Barefoot ako prvé topánky?

Odborníci tvrdia, že pre deti je dôležité, aby sa učili chodiť v topánkach, ktoré im umožňujú voľný pohyb chodidiel v topánke. Práve prvé kroky sú veľmi dôležité, pretože prebieha obdobie vývinu chodidiel a posilňuje sa svalstvo na chodidlách a okolo členku. Väčšina detí sa narodí s úplne zdravou nohou, ale klasická tvrdá obuv im môže začať spôsobovať problémy. Práve v barefoot topánkach určených aj pre malé detičky sa môže chodidlo vyvinúť prirodzene a zabrániť tak mnohým ortopedickým ochoreniam. S barefoot obuvou môžete pokračovať aj v ďalších rokoch, pretože sú určené pre deti rôzneho veku.

 

Náš e-shop združuje niekoľko značiek, ktoré ponúkajú barefoot obuv. Nájdete u nás značky ako Be Lenka, Ellarte, Protetika, KOEL, PEERKO, Vivobarefoot, Froddo a mnoho ďalších známych značiek dámskej, pánskej a hlavne detskej obuvi. Svoju ponuku sa snažíme neustále rozširovať, aby sme čo najlepšie vyhoveli požiadavkám zákazníkov.